info@atrasgrass.com

چمن مصنوعی را چگونه بشوییم و نگهداری کنیم؟

آموزش شستن چمن مصنوعی

خرید چمن مصنوعی یک جایگزین مناسب و مقرون به صرفه برای چمن طبیعی است که مشکلاتی نظیر؛ کاشت، نگهداری، آبیاری و… را ندارد. این چمن نسبت به چمن طبیعی به مراقبت و نگهداری بسیار کم‌تری نیاز دارد، اما این بدان معنا نیست که هیچ مراقبتی نیاز نیست.

شرایط نگهداری از چمن مصنوعی با چمن طبیعی کمی متفاوت است و شما باید برخی نکات را برای این امر در نظر داشته باشید. در ادامه به بررسی قابل شست‌وشوبودن چمن مصنوعی می‌پردازیم و درنهایت روش‌ها و شرایط نگهداری از این چمن را بیان می‌کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

آیا چمن مصنوعی قابل شست‌وشو است؟

شستن و نگهداری از چمن مصنوعی
شستن و نگهداری از چمن مصنوعی

بطورکلی افرادی که نصب چمن مصنوعی را در خانه یا محل کار خود انجام می‌دهند، پیش از هرچیزی با خود می‌گویند که چمن مصنوعی قابل شست‌وشو است یا خیر؟ این نکته را در نظر داشته باشید که تمام چمن مصنوعی‌های موجود در بازار قابل شست‌وشو در محل هستند و هیچ نیازی به جابه‌جایی و انتقال آن‌ها وجود ندارد. به عبارت دقیق‌تر شما می‌توانید به آسانی و با استفاده از آب، چمن مصنوعی منزل یا محل کار خود را بشویید و کثیفی‌ها و آلودگی‌های آن را از بین ببرید.

جالب است بدانید که شما می‌توانید چمن‌های مصنوعی خود را در برابر بارش باران نیز قرار دهید تا به این ترتیب تمیزشدن آن توسط باران انجام گیرد. لازم به ذکر است که اگر نصب چمن مصنوعی به‌عنوان کف‌پوش در محیط‌های پرتردد انجام گرفته باشد، به شست‌وشو بسیاری نیاز دارد. اما اگر نصب این نوع چمن در محیط‌های خلوت انجام گرفته باشد، شما می‌توانید در بازه‌های زمانی طولانی‌تری نسبت به شست‌وشوی آن اقدام نمایید.

نحوه‌ی تمیزکردن و شست‌وشوی چمن مصنوعی

 

مهم‌ترین روش نگهداری از چمن مصنوعی، شست‌وشو و تمیزکردن مداوم این چمن است. این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط نگهداری از چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی بسیار ساده‌تر و آسان‌تر است. بطورکلی چمن مصنوعی نیاز به کوتاه‌کردن و مراقبت خاصی ندارد و زیرساخت آن نیز خاک نیست. به همین جهت گل و لای ایجاد نمی‌کند و نیاز به شست‌وشو پس از هر باران ندارد.

پیش از تمیزکردن چمن مصنوعی از این موضوع اطمینان حاصل نمایید که چمن مصنوعی را براساس یک برنامه دقیق تمیز می‌کنید. اگر رفت‌وآمد بر روی چمن مصنوعی شما بیش از حد است، آن را حتماً بصورت هفتگی تمیز نمایید تا به این ترتیب تجمع گردوغبار، کثیفی و زباله به خوبی کاهش یابد. البته اگر حیوانات خانگی شما بر روی چمن راحت هستند نیز جهت حفظ بهداشت باید بصورت منظم و دقیق تمیز شود.

امروزه جهت تمیزکردن چمن مصنوعی تکنیک‌های مختلفی وجود دارد. پیشنهاد ما به شما این است که تمیزکردن این چمن را مطابق مراحل زیر پیش ببرید.

۱_ از بین بردن گردوغبار، کثیفی و زباله‌ها به کمک آب یا جاروی معمولی و تکاندن چمن

۲_از بین‌بردن لکه‌های جزئی نظیر؛ لکه نوشیدنی و غذا. جهت از بین‌بردن این لکه‌ها تنها کافی است که ناحیه موردنظر خود را با شلنگ خیس نمایید و سپس یک شوینده ملایم بر روی لکه بریزید. حال یک اسکاچ بر روی لکه بریزید و درنهایت آن را بشویید.

۳_از بین‌بردن لکه‌های سرسخت

۴_از بین‌بردن مواد چسبنده از روی چمن مصنوعی

۵_استفاده از خوشبوکننده چمن مصنوعی

نحوه‌ی تمیزکردن چمن مصنوعی منزل

نصب چمن مصنوعی در منزل امروزه محبوبیت بسیاری دارد. اما به راستی نحوه‌ی تمیزکردن این چمن چگونه است؟

تمیزکردن چمن مصنوعی در منزل را می‌توان با استفاده از یک جاروی دسته بلند یا چنگک باغبانی به سادگی انجام داد و برگ و دیگر مواد را از روی چمن برداشت. شایان ذکر است که جاروهای مخصوص با دسته بلند در تمام فروشگاه‌ها پیدا می‌شوند و شما می‌توانید مناسب‌ترین آن‌ها را خریداری نمایید. اگر جهت تمیزکردن چمن مصنوعی از چنگک استفاده می‌کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که این وسیله نباید دارای دندانه‌های تیز و برنده باشد.

پس از جمع‌آوری آشغال‌های بزرگ از سطح چمن مصنوعی، محوطه را بصورت کامل شست‌وشو دهید تا به این ترتیب عامل اصلی مسدودشدن منافذ از بین رود.

نحوه‌ی تمیزکردن چمن مصنوعی در مکان‌های عمومی

همانطور که می‌دانید چمن مصنوعی فضای سبز شهری در معرض رفت‌وآمد بسیار زیاد است. به همین جهت به رسیدگی و نظافت بیش‌تری نیاز دارد. بزرگ‌بودن محوطه بطورمعمول مانع از تمیزکردن چمن مصنوعی بصورت دستی می‌شود. بطورکلی نظافت چمن مصنوعی در زمین‌های بزرگ و پرتردد بصورت مکانیزه و با استقبال از دستگاه‌های مخصوص انجام می‌گیرد. خوب است بدانید که این دستگاه با فرچه و برس‌های پلاستیکی خود موجب ایستایی و شادابی چمن مصنوعی می‌شود. البته این فرچه‌ها قسمت‌های تحت فشار و گره خورده را نیز به خوبی باز می‌کنند و به این ترتیب موجب افزایش طول عمر چمن مصنوعی می‌شوند. مقاله “فرچه زنی چمن مصنوعی” را مطالعه کنید تا در مورد مزیت های آن بیشتر بدانید.

شوینده‌های مناسب برای شست‌وشو چمن مصنوعی

شستن و نگهداری از چمن مصنوعی
شستن و نگهداری از چمن مصنوعی

همانطور که گفتیم پس از نصب چمن مصنوعی باید بصورت منظم شست‌وشوی آن را انجام داد. جهت تمیزکردن این نوع چمن حتماً از آب استفاده نمایید. چراکه آب تمام ذرات گردوخاک را بطورکامل از بین می‌برد. لازم به ذکر است که هنگام شستن چمن مصنوعی بطورمعمول هیچ نیازی به استفاده از شوینده‌های شیمیایی نیست.

اگر از سطح چمن مصنوعی آلودگی خاصی مشاهده می‌کنید، پیش از هرچیزی آلودگی فیزیکی را بصورت کامل از بین ببرید و سپس با استفاده از چند قطره مایع ظرفشویی محل موردنظر را به خوبی تمیز کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که فرآورده‌های نفتی و مواد دارای این ترکیبات جهت نظافت چمن مصنوعی مناسب نیستند. چراکه می‌توانند سطح چمن را به شدت تخریب نمایند. البته وایتکس و دیگر مواد سفیدکننده نیز جهت تمیزکردن چمن مصنوعی مناسب نیستند.

روش نگهداری از چمن مصنوعی

روش نگهداری از چمن مصنوعی و بطورکلی شرایط نگهداری از این چمن با چمن طبیعی متفاوت است. بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین تکنیک‌های نگهداری و محافظت از چمن مصنوعی عبارت است از:

  • پیش از هرچیزی چمن مصنوعی را بطورکامل بشناسید. این چمن طبیعی نیست، اما با این وجود در بسیاری از مواقع نیازمند مراقبت‌هایی نظیر چمن طبیعی است. چمن مصنوعی را نمی‌توان تنها قطعات و رشته‌هایی درهم تنیده از بافت‌های پلاستیکی در نظر گرفت. چراکه این چمن به کمک تکنولوژی‌های روز به ابعاد و ویژگی‌های خاص مجهز شده است و این همان چیزی است که آن را بیش‌تر به چمن طبیعی شبیه می‌سازد.
  • چمن مصنوعی بهترین روش جهت صرفه‌جویی در مصرف آب است که نه برای زنده ماندن، بلکه برای تمیزماندن به آب نیاز دارد. همانطور که گفتیم بهترین شوینده برای چمن مصنوعی، آب است و با شست‌وشوی منظم می‌توان لکه‌ها و آلودگی‌های آن را به سادگی از بین برد.
  • مراقبت از چمن مصنوعی در فضاهای باز و بسته با یکدیگر متفاوت است. به همین جهت اگر نصب چمن مصنوعی را در فضای باز انجام داده‌اید، موادآلی خاک و شاخ و برگ فراوانی به آن می‌چسبند و به رشد خزه و علف‌های هرز کمک می‌کنند. البته شما می‌توانید تنها با پاک‌کردن هفته‌ای یکبار سطح چمن به کمک برگ‌روب، احتمال آسیب‌دیدگی چمن را به صفر برسانید.
  • دیگر روش نگهداری از چمن مصنوعی، جاروکشیدن با جاروبرقی است که بدون آسیب‌رساندن به چمن ریزدانه‌ها و خاک لابه‌لای چمن را از بین می‌برد.
  • چمن مصنوعی بطورمعمول شعله‌ور نمی‌شود. اما این نکته را در نظر داشته باشید که در برابر آتش مستقیم و حرارت زیاد، آسیب جدی می‌بیند. به همین خاطر این نوع چمن را در معرض آتش مستقیم یا حرارت شدید قرار ندهید تا بافت آن آسیب نبیند و شکل و حالت خود را از دست ندهد.
  • و…

اشتباهاتی که در تمیزکردن چمن مصنوعی باید از آن‌ها دوری کرد

شستن و نگهداری از چمن مصنوعی
شستن و نگهداری از چمن مصنوعی

همانطور که می‌دانید چمن در هر شرایطی و در هر آب‌وهوایی رشد می‌کند. اما با این وجود باید روش‌های تمیزکردن آن را بشناسید و از آن‌ها بهره گیرید. یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین اشتباهات هنگام تمیزکردن چمن مصنوعی این است که شما نباید نسبت به نگهداری این نوع چمن بی‌تفاوت باشید. این نکته را در نظر داشته باشید رعایت‌نکردن تعمیر و نگهداری از چمن مصنوعی می‌تواند طول عمر آن را تحت تأثیر قرار دهد. درنتیجه بهتر است پس از نصب چمن مصنوعی به صورت منظم و مداوم تمیزکردن آن را انجام دهید.

اگر قصد خرید و نصب چمن مصنوعی دارید، با کارشناسان ما در اترس گرس تماس گیرید تا شما را بطورکامل راهنمایی نمایند و خرید خوب و باکیفیتی داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از فرصت خرید ویژه الان استفاده کنید.🎁